Georgian Competition of Musician-Performers

The Competition was established in 1995. The founders of the competition are: "Georgian Music Competitions Fund", Tbilisi City Hall, The Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia; the general sponsor is TBC Bank. Georgian Competition of Musician-Performers is quadrennial, consists of 3 rounds and the following four specialties: piano, solo-singing, strings and winds instruments. All citizens of Georgia under age of 16-30 can participate in the competition. The competition envisages as well out of competition audition for especially gifted pupils under 16, in all the categories mentioned above (except solo-singing). The Sixth Georgian Competition of Musician-Performers was held between 15-27 of  April, 2015, in Tbilisi

  1. Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia
  2. Municipality of Tbilisi
  3. V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire
  4. Z. Paliashvili Tbilisi State Theatre of Opera and Ballet
  5. Foundation for Promoting of Young Musicians “SOLO”
  6. European Piano Teachers’ Association in Georgia “Epta-Georgia”
  7. Embassies of Turkey, Latvia, France and Switzerland in Georgia
  8. Goethe-Institute Georgia
  9. British Centre
  10. German Firm “SAITE” – Strings and Accessories for Instruments
  11. “ERNST & YOUNG“   and Mr. Gia Bazghadze
  12. Mrs. Tamar Gabarashvili
  13. Irma Gigani
  14. H.E. Tomáš Pernický– Ambassador of Szech Republich in Georgia

Piano

  • I Prize - David Jinjikhadze
  • II Prize - Tedo Diakonidze
  • III Prize - Salome Modebadze
  • Jincharadze Tamar - Diploma
  • Maghradze Tamta - Diploma
  • Lasha Kvaratskhelia - Diploma

Strings

  • I prize - Sidamonidze sandro
  • II Prize - Mary Chikvaidze
  • III Prize - Beka Maisuradze
  • Chilashvili Natia - Diploma
  • Mamadashvili Mariam - Diploma
  • Khatalevi Giorgi - Diploma

Solo -Singing

  • I prize - NOT AWARDED
  • II Prize - Tina Mamulashvili
  • III Prize - Lasha Sesitashvili
  • Djanelidze Goderdzi - Diploma
  • Gogochuri Mariam - Diploma
  • Gigineishvili Givi - Diploma
  • Tsamalashvili Giorgi - Diploma

Wind Instruments

  • I Prize - Ilya Shermadini
  • II prize - Bitsadze Nodar
  • III Prize -Eradze Nika
  • Sakandelidze Tamar - Diploma
  • Mdivani Nodar - Diploma
  • Saatashvili Valerian – Diploma

Best Accompanists:

  • Nestan Guniava
  • Inga Lobjanidze

PIANO            

  1. VLADIMIR TROPP (Chairman)
  2. Maia Adamia (Georgia/UK)
  3. Nodar Nakaidze 
  4. Manana Neidze 
  5. Revaz Takidze

SOLO SINGING        

  1. BADRI MAISURADZE (Chairman)
  2. Zaza  Azmaiparashvili
  3. Temur Gugushvili
  4. Irena Milkiavicute
  5. Mzia Nioradze

STRINGS        

  1. OTAR CHUBINISHVILI (Chairman)
  2. Ingrida Armonaite
  3. Zurab Gabunia 
  4. Samson Gonashvili
  5. Shavleg Shilakadze

WOOD-WINDS        

  1. OMAR MINDORASHVILI (Chairman)
  2. Algidras Budris 
  3. Levan Gotsiridze
  4. Alexander Kocherzhenko 
  5. Davit Mukeria

OUT-OF-COMPETITION JURY
PIANO            

  1. REVAZ TAKIDZE (Chairman)
  2. Manana Kandelaki, 
  3. Medea (Nana) Shaladze