Georgian Competition of Musician-Performers

The Competition was established in 1995. The founders of the competition are: "Georgian Music Competitions Fund", Tbilisi City Hall, The Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia; the general sponsor is TBC Bank. Georgian Competition of Musician-Performers is quadrennial, consists of 3 rounds and the following four specialties: piano, solo-singing, strings and winds instruments. All citizens of Georgia under age of 16-30 can participate in the competition. The competition envisages as well out of competition audition for especially gifted pupils under 16, in all the categories mentioned above (except solo-singing). The Third Georgian Competition of Musician-Performers was held between 18-30 of April, 2003, in Tbilisi.

 

  1. Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia
  2. Municipality of Tbilisi
  3. Embassies of USA, Germany, Russia and France in Georgia
  4. V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire
  5. V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire Grand Hall
  6. J. Kakhidze Georgian center for Music and Culture
  7. Georgian Composers’ Union
  8. Foundation for Promoting of Young Musicians “SOLO”
  9. European Piano Teachers’ Association in Georgia “Epta-Georgia”.
  10. British Caucasian Insurance Company 

             PIANO

           I PRIZE – Tamar Licheli

           II PRIZE – Aleksandre Beridze

           III PRIZE – Tamar Chitadze

 

           SOLO SINGING

            I PRIZE – Nika Lagvilava (baritone)

            II PRIZE – Ketevan Kemoklidze (mezzo-soprano)

           III PRIZE – Shavleg Matcharashvili (bass)

 

           STRING INSTRUMENTS

           I PRIZE – NOT AWARDED

          II PRIZE – Aleksandre Khatiskatsi (violin)

          III PRIZE – Mariana Asrieva (violin)

 

 WIND INSTRUMENTS

        I PRIZE – Giorgi Gvantseladze  (wood-wind, oboe);

                           Brass – NOT AWARDED

         II PRIZE – Dimitri Stavrianidi (wood-wind flute);

                           David Shamanauri (brass, trumpet);

                             

        III PRIZE – Aleksandre Tchautchidze (wood-wind, flute);

                           Mamuka Bekauri (brass, trombone).

 

 

THE REST OF THE CONTESTANTS ADMITTED TO THE FINAL ROUND WERE AWARDED DIPLOMAS AND MONETARY PRIZES US $ 100 – 100:

 

PIANO                   Nino Margvelashvili, Ina Tcharuashvili

SOLO SINGING     Irine Iosebidze (soprano), Ana Kasyan (soprano), Nino Chachua (soprano)  

STRINGS               Ketevan Abiatari (violin), Konstantine Lemonjava (violin), Ia Khartonishvili (viola);

WINDS                    BRASS: Giorgi Beruashvili (French horn),  Levan Kitsmarishvili (trumpet), Giorgi Shamanauri (trumpet);    

                                WOODS:  Shota Gogodze (clarinet), Ana Lomsaridze (oboe), Levan Tskhadadze(clarinet).

 

 

 

THE BEST ACCOPMANISTS WERE AWARDED DIPLOMAS AND MONETARY PRIZES US $ 100 – 100: 

Olga Bakhutashvili (solo singing)   Marine Ghurchumelia (strings)

Irina Akhvlediani (winds)     Lana Guldedava (winds)

 

 

SPECIAL PRIZES AND AWARDS OF THE COMPETITION:

The Prize of the Georgian Composers Union – to the best performer of the Georgian composer’s work – Sophio Odisharia (piano), Ketevan Kemoklidze (mezzo-soprano), Ketevan Abiatari (violin), Paata Cheishvili (trumpet), Dimitri Bokolishvili (clarinet);

The Prize of the Fund “SOLO” Foundation for Promoting Young Musicians – Favourite of “SOLO” - Levan Tskhadadze (clarinet);

“EPTA Georgia”s Prize – Prof. Tengiz Amirejibi

Insurance Company –“Britain-Caucasus” – insurance policies for all laureates;

 

 

SPECIAL PRIZES OF THE JUST MEMBERS:

The Ludwing Bauman Prizes (solo singing) –

“For the best performance of a folk song” – Mamuka Manjgaladze (tenor);

“For the best interpretation of a contemporary piece” – Nino Chachua (soprano).

The Temur Akhobadze Prize – “To a Perspective Musician” – Sophio Odisharia (piano);

The Gia Kobulashvili Prize (wood-wind) – “Symphathy Prize” – Irakli Evstapishvili (flute);

 

 

THE BEST OUT-OF COMPETITION PARTICIPANTS WERE AWARDED:

 

Prize of the Embassy of the USA in Georgia – Irma Gigani (piano, grade II, Tbilisi);

Prize of the Embassy of Russia in Georgia – Zurab Gvantseladze (oboe, grade VI grade, Tbilisi);

Prize of the Embassy of Germany in Georgia – Luka Okrostsvaridze (piano, grade VI, Tbilisi);

Award of the Embassy of France in Georgia – Mariana Achba – (piano, grade II, Tbilisi);

Prizes of German mecenates Mrs. Gabriela von Gabsburgh and Mr. Klaus Hipp –

Tamar Beraia (piano,  grade XI, Tbilisi); Givi Nasaridze (violin, grade IX, Tbilisi).

 

 

 

PIANO            

  1. MARK MALKOVICH III (Chairman, USA)
  2. Temur Akhobadze
  3. Nana Dimitriadi 
  4. Revaz Tavadze 
  5. Gogi Chichinadze

SOLO-SINGING        

  1. LUDWIG BAUMAN (Chairman, Germany)
  2. Zaza Azmaiparashvili
  3. Tengiz Mushkudiani 
  4. Irina Sabashvili 
  5. Tsisana Tatishvili

STRINGS        

  1. LEV MARKIZ (Chairman, The Netherlands)
  2. Marine Iashvili, 
  3. Alexander Burduli, 
  4. Tamaz Gomelauri, 
  5. Irakili Djaparidze

WOOD-WINDS        

  1. GIA KOBULASHVILI (Chairman)
  2. Murtaz Matskeplidze
  3. Zurab Nadaresihvili 
  4. Vladimir Shish (Russia)
  5. Tamaz Djaparidze    

OUT-OF-COMPETITION JURY
PIANO            

  1. EIDSIHER RUSISIHVILI (Chairman)
  2. Mzia Gogashvili
  3. Manana Gotsiridze
  4. Manana Kandelaki 
  5. Nestan Meskhi

STRINGS        

  1. MARINE IASHVILI (Chairman)
  2. Nana Leselidze 
  3. Otar Chubinishvili