Georgian Competition of Musician-Performers

The Competition was established in 1995. The founders of the competition are: "Georgian Music Competitions Fund", Tbilisi City Hall, The Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia; the general sponsor is TBC Bank. Georgian Competition of Musician-Performers is quadrennial, consists of 3 rounds and the following four specialties: piano, solo-singing, strings and winds instruments. All citizens of Georgia under age of 16-30 can participate in the competition. The competition envisages as well out of competition audition for especially gifted pupils under 16, in all the categories mentioned above (except solo-singing). The Fourth Georgian Competition of Musician-Performers was held between15-27 of  April , 2007, in Tbilisi. 

  1. ​Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia
  2. Municipality of Tbilisi
  3. Embassies of Germany, France and The United Kingdom of the Netherlands in Georgia
  4. Diuma’s Center of French Culture
  5. Foundation for Promoting of Young Musicians “SOLO”
  6. V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire
  7. V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire Grand Hall
  8. Z. Paliashvili Tbilisi State Theatre of Opera and Ballet
  9. Law Firm “BGI”
  10. Mrs. Sandra Roelofs 
  11. Mr. Lev Markiz

PIANO

I PRIZE -  Vakhtang Jordania

II PRIZE – Ana Ghlighvashvili

III PRIZE – Aleksandre Vasadze

 

SOLO SINGING

I PRIZE – Marika Gulordava (soprano)

II PRIZE – Anita Rachvelishvili (mezzo-soprano)

III PRIZE – Marika Machitidze (soprano)

 

STRING INSTRUMENTS

I PRIZE – Ketevan Roinishvili (cello)

II PRIZE – Marian Maghradze (violin)    

III PRIZE – Givi Nasaridze (violin)    

 

WOOD – WIND INSTRUMENTS

              I PRIZE – NOT AWARDED

   II PRIZE – Giorgi Shamanauri (trumpet)

  III PRIZE – Irakli Evstapishvili (flute)

                          

 

 

 

THE REST OF THE CONTESTANTS ADMITTED TO THE FINAL ROUND WERE AWARDED DIPLOMAS AND MONETARY PRIZES US $ 200 – 200:

 

PIANO                       Giorgi Abuladze, Nino Bakradze, Ketevan Chkhartishvili;

SOLO SINGING       Giorgi Darbaidze (baritone), Sulkhan Jaiani (bass), David Tchkonia (bass);                         

STRINGS                  Nino Davitashvili (violin), Ana Tighashvili (violin), Ana Khubashvil (cello);

WINDS                       Elisabed Gokieli (flute), Ana Lomsaridze (oboe),  Jondo Titirashvili (trombone).

 

 

THE BEST ACCOPMANISTS WERE AWARDED DIPLOMAS AND MONETARY PRIZES US $ 200 – 200: 

Marina Mtreveli (solo singing)   Inga Lobzjanidze (strings)

Natia Azarashvili (winds)

 

 

SPECIAL PRIZES AND AWARDS OF THE COMPETITION:

 

The Prize of the Fund “SOLO” Foundation for Promoting Young Musicians – Favourite of “SOLO”: Ana Ghlighvashvili (piano), Anita Rachvelishvili (mezzo-soprano), Givi Nasaridze (violin), Irakli Ecstapishvili (flute);

The Law Company BGI ‘s Prize - “For Artistry”  -  Ana Ghlighvashvili (piano),  Marika Gulordava (soprano), Ketevan Roinishvili (cello);

Prize of the Z.Paliashvili Tbilisi Opera and Ballet Theatre – Marika Gulordava (soprano);

The Lev Markiz Prize -      Nino Davitashvili (violin);

 

 

THE BEST OUT-OF COMPETITION PARTICIPANTS WERE AWARDED:

 

The Prize of the Georgian Music Competitions Fund - Tamta Gabelashvili (piano, grade II, Tkibuli);

The Marine Iashvili’s Prize - Nata Roinishvili (violin, grade II, Tbilisi);

The BGI Prize - Lizi Ramishvili (cello, III grade Tbilisi);

Prize of the Embassy of Germany - Sandro Sidamonidze (cello, grade III, Tbilisi);

Prize of the Embassy of the Netherlands - Veriko Chumburidze (violin, grade III, Mersen, Turkey);

The Sandra Roelovs’ Prize - Ana Kipiani (piano, grade VII, Tbilisi);

Prize of the Embassy of France; and the A.Duma Centre of Culture - Zurab Gvantseladze (oboe, grade X, Tbilisi).

The Temur Akhobadze Prize - Ana Gogava (piano, grade VIII, Tbilisi).

 

 

PIANO

  1. Marian Rybicky (chairman, France)
  2. Mikheil Kilasonidze
  3. Nestan Meskhi
  4. Manana Neidze
  5. Nana Khubutia

SOLO-SINGING

  1. Vazha Chachava (chairman)
  2. Gocha Bezhuashvili
  3. Nana Dimitriadi
  4. Ala Simonishvili
  5. Maia Chikhradze

STRINGS

  1. Marine Iashvili (chairman)
  2. Otar Chubinishvili
  3. Zurab Gabunia
  4. Avtandil Mamatsashvili
  5. Alexandre Khaindrava

WIND INSTRUMENTS

  1. John Laughton (chairman, USA)
  2. Zaza Azmaiparashvili
  3. Paata Ebralidze
  4. Shavleg Shilakadze
  5. David Djishkarian