Georgian Competition of Musician-Performers

The Competition was established in 1995. The founders of the competition are: "Georgian Music Competitions Fund", Tbilisi City Hall, The Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia; the general sponsor is TBC Bank. Georgian Competition of Musician-Performers is quadrennial, consists of 3 rounds and the following four specialties: piano, solo-singing, strings and winds instruments. All citizens of Georgia under age of 16-30 can participate in the competition. The competition envisages as well out of competition audition for especially gifted pupils under 16, in all the categories mentioned above (except solo-singing). The Fifth Georgian Competition of Musician-Performers was held between 3-15 of April, 2011, in Tbilisi. 

 

  1. Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia
  2. Municipality of Tbilisi and Tbilisi City Assembly
  3. V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire
  4. Z. Paliashvili Tbilisi State Theatre of Opera and Ballet
  5. Foundation for Promoting of Young Musicians “SOLO”
  6. Academy of Arts
  7. Mrs. Sandra Roelofs 
  8. Mr. Lev Markiz
  9. Embassies of Japan, Italy, Poland, Hungary and The United Kingdom of the Netherlands in Georgia

I Prize:

  • Piano:            Ketevan Chkhartishvili
  • Solo-Singing: Maria Kublashvili (soprano)
  • Strings:           not awarded
  • Winds:             Beka Sirbiladze (clarinet)

II Prize

  • Piano:             Ana Gogava
  • Solo-Singing: Mikheil Kiria (baritone)
  • Strings:          not awarded
  • Winds:           Keteva Tighashvili (oboe)

III Prize:

  • Piano:             not awarded
  • Solo-Singing: Aluda Todua (baritone)
  • Strings:          not awarded
  • Winds:            Kakhi Chargeishvili (flute)

The best out-of-competition participants were awarded:

  • David Khrikuli (piano)
  • Barbare Tataradze (piano)
  • Sergo Markosian (piano)
  • mariam Kukhianidze (piano)
  • Mariam Bugadze (violin)
  • Tamar Babunashvili (violin)
  • Nini Giorgadze (violin)
  • Gvantsa Butskhrikidze (violin)
  • Marita pataraia (clarinet)
  • Giorgi Oikashvili (clarinet)

Best Accompanists: 

  • Marine Adamashvili (Solo –Singing)
  • Inga Lobjhanidze (Strings)
  • Anano Gokieli (Wind Instruments)

PIANO             

  1. TENGIZ  AMIREJIBI (Chairman) 
  2. Temur Akhobadze
  3. Nino Kereselidze
  4. Marina Nadiradze, 
  5. Nodar Nakaidze

SOLO SINGING        

  1. TEMUR GUGUSHVILI (Chairman)
  2. Tamar Gurgenidze, 
  3. Avtandil Mamatsashvili 
  4. Tsisana Tatishvili
  5. Zaal Khelaia

STRINGS        

  1. MARINE IASHVILI (Chairman)
  2. Zurab Gabunia
  3. Nodar Zhvania 
  4. Shavleg Shilakdze
  5. Otar Chubinishvili

WOOD-WINDS        

  1. REVAZ TAKIDZE (Chairman)
  2. Zaza Azmaiparashvili
  3. Badur Diakvnishvili
  4. Mikheil Ebralidze 
  5. Tariel Kvavadze

OUT-OF-COMPETITION JURY
PIANO            

  1. EIDISHER RUSISHVILI (Chairman)
  2. Manana Gotsiridze 
  3. Nodar Nakaidze