Georgian Competition of Musician-Performers

The Competition was established in 1995. The founders of the competition are: "Georgian Music Competitions Fund", Tbilisi City Hall, The Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia; the general sponsor is TBC Bank. Georgian Competition of Musician-Performers is quadrennial, consists of 3 rounds and the following four specialties: piano, solo-singing, strings and winds instruments. All citizens of Georgia under age of 16-30 can participate in the competition. The competition envisages as well out of competition audition for especially gifted pupils under 16, in all the categories mentioned above (except solo-singing).  The First Georgian Competition of Musician-Performers was held between 21-31 of October, 1995, in Tbilisi. 

 

  1. Municipality of Tbilisi
  2. Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia
  3. E. Shevardnadze Foundation “Democracy and Revival”
  4. “Open Society Georgia” Foundation
  5. Adjarian regional bank of United Georgian Bank
  6. Corporation “Iveria-Plus”
  7. LTD OKSINO
  8. LTD  SAMEBA
  9. JSC AMALTEA
  10. Stock-Commercial corporation of Fine Bakery Products
  11. JSC Tbilmargarinmretsvi
  12. LTD “CLASSICA”
  13. Association “Motsameta”
  14. Conservatoire Grand Hall

I Prize:

  • Piano:  Tsverikmazashvili (Tsvereli) Nato
  • Solo-singing:  Volchenko Natalia /mezzo-soprano/
  • Strings: Not Awarded 
  • Wood-winds: Chumburidze David /oboe/

II Prize:

  • Piano: Badridze Ketevan
  • Solo-singing: Nikabadze Lasha /tenor/
  • Strings: not awarded
  • Wood-winds:Odzelashvili Dav id /flute/

III Prize:   

  • Piano: not awarded
  • Solo-singing: Gagnidze Giorgi /baritone/
  • Strings: Eristavi Irma /viola/
  • Wood-winds: Kvirikashvili Giorgi /trombone/

Best Accompanists: 

  1. Temur Eliava
  2. Lana Guldedava
  3. Nana Leselidze

The best out-of-competition participants:

  • Nakhapetov Mamikon /piano/
  • Mdinaradze Natia /violin/
  • Chauchidze Alexander /flute/

Piano

  1. Marine Mdivani (Chariman, Canada). 
  2. Tengiz Amirejibi
  3. Nodar Gabunia
  4. Revaz Tavadze
  5. Edisher Rusishvili

Solo-Singing

  • Chavdar Gajiev (Chariman, Bulgaria). 
  • Medea Amiranashvili
  • Nodar Andghuladze
  • Lamara Chkonia
  • Tamaz Japaridze

Strings

  1. Marine Iashvili
  2. Tamar Gabarashvili
  3. Bidzina Kvernadze
  4. Boris Chiaureli
  5. Givi Khatiashvili

Wood-Winds

  1. Aleksandr Korneev (Chairman, Russia)
  2. Giorgi Beridze
  3. Aleksandr Takhmanov (Russia)
  4. Ramaz Qarukhnishvili

The  out-of-competition Jury (piano)

  1. Revaz Takidze (chairman). 
  2. Nana Dimitriadi
  3. Tsitsino Todua
  4. Svetlana Ketsba
  5. Irine Kherj