პიანისტთა თბილისის მეექვსე საერთაშორისო კონკურსი

პიანისტთა თბილისის მეექვსე საერთაშორისო კონკურსი 1-11 ოქტომბერი, 2017

დამფუძნებელი: საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი
დამფუძნებელი და სამხატვრო ხელმძღვანელი მანანა დოიჯაშვილი

1.  პიანისტთა თბილისის მეექვსე საერთაშორისო კონკურსი ჩატარდება თბილისში 2017 წლის 1-11 ოქტომბერს.
2.  კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ.
3.  კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ყველა ეროვნების მუსიკოსს, რომელიც   დაბადებულია 1984 წლის 11 ოქტომბრიდან 2001 წლის 1 ოქტომბრამდე.
4.  კონკურსი ტარდება ოთხ ტურად: I, II, III (ნახევარფინალი), IV (ფინალი). ნახევარფინალში დაიშვება 12 მონაწილე, ფინალში კი - 6.
5.  ყველა მოსმენა საჯაროა.
6.  პროგრამები სრულდება ზეპირად.
7.  ტურებში ნაწარმოებების გამეორება არ შეიძლება.
8.  წარმოდგენილ პროგრამებში ცვლილებები დაუშვებელია.
9. მონაწილეთა  გამოსვლის  თანმიმდევრობას  გადაწყვეტს  კენჭისყრა.  ეს თანმიმდევრობა შენარჩუნებული იქნება კონკურსის ბოლომდე.
10. ყოველი მონაწილე ვალდებულია დაესწროს კენჭისყრას, რომელიც ჩატარდება 2017 წლის 1 ოქტომბერს.
11. ნახევარფინალის მონაწილეებს გადაეცემათ სერტიფიკატები.
12. ყველა ფინალისტი დაჯილდოვდება ფულადი პრემიით, კონკურსის მედლით და დიპლომით.
13. კონკურსში გამარჯვებულებმა მონაწილეობა უნდა მიიღონ დასკვნით კონცერტში ანაზღაურების გარეშე.
14. კონკურსის  მსვლელობის  დროს  გაკეთებული  ყველა  სახის  ჩანაწერი „საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდის“ საკუთრებაა.

 

ქართველი კომპოზიტორის სავალდებულო ნაწარმოები კონკურსის II ტურისათვის. 

მიხეილ შუღლიაშვილი (1941-1996) – “Exercise” 


საკონკურსო ნაწარმოების ნოტები იხილეთ თანდართულ ბმულზე

 

პიანისტთა თბილისის მეექვსე საერთაშორისო კონკურსის მონაწილეთა სია, 1-11 ოქტომბერი, 2017: 

 

  •  გიგაშვილი გიორგი საქართველო
  • გუტიერეს-ველეზი რაფაელ მექსიკა
  •  ვიერჩინსკი ანჟეი პოლონეთი
  •  კუზნეცოვი ნიკოლაი რუსეთი
  •  ლენი მაიკლ დიდი ბრიტანეთი
  • ლი სიჩიან ჩინეთი
  •  ლი ტიან უი ჩინეთი
  •  ლიეპინსი დაუმანტს ლატვია
  •  მოდებაძე სალომე საქართვერლო
  •  პანფილოვი ალექსანდრე რუსეთი/დიდი ბრიტანეთი
  •  პრაგი იტამარ ისრაელი
  • პარხომენკო დარია რუსეთი
  •  რიზიკოვი ანასტასია კანადა
  •  სეუნგ-ჰიუკი ნა სამხრეთ კორეა
  •  სინი დმიტრი რუსეთი
  •  სუზუკი რუტარო იაპონია
  • ჩენი იუვალ   ისრაელი  

კონსერვატორიის დიდი დარბაზი 1938-1941 წლებში კონსერვატორიის შენობის პირველი რეკონსტრუქციის დროს (არქ. შალვა თავაძე) აიგო. იგი საზეიმოდ 1942 წლის 28 იანვარს გაიხსნა. 1963 წელს მოხდა კონსერვატორიის დიდ დარბაზში “Alexander Schuke Potsdam” - ის ფირმის 3 მანუალიანი, 40 რეგისტრიანი ორგანის კურთხევა. მისი ტემბრული და რეგისტრული თავისებურებები დარბაზის აკუსტიკაზე იყო გათვლილი. წლების მანძილზე მასზე უკრავდნენ ცნობილი ორგანისტები, მათ შორის, ისაი ბრაუდო, ჟან გიიუ, ჯეიმს დალტონი, ჰუგო ლეპნურმი, ლეონიდ როიზმანი, ვალტერ შეტელიხი, გარი გროდბერგი. დიდი დარბაზის ორგანთან არის დაკავშირებული ცნობილი ქართველი ორგანისტის ეთერ მგალობლიშვილის მოღვაწეობა. 
10 წლის მანძილზე (1987-1997) დიდი დარბაზი არ ფუნქციონირებდა. მანანა დოიჯაშვილის ინიციატივით და სახელმწიფოს დახმარებით მოხდა დარბაზის აღდგენა და განახლება, რის შედეგადაც დარბაზი კვლავ დედაქალაქის კულტურულ ცხოვრებას დაუბრუნდა; ხოლო 1998 წელს საქართველოს პარლამენტის და გერმანიის რესპუბლიკის ერთობლივი ძალისხმევით ჩატარდა ორგანის რესტავრაცია.
დიდი დარბაზი გათვლილია 500 ადგილზე, გამოირჩევა შესანიშნავი აკუსტიკით, გათვალისწინებულია როგორც კამერული, ისე სიმფონიური მუსიკის კონცერტებისათვის, ხოლო საორკესტრო ორმო საოპერო სტუდიის სპექტაკლების დადგმის საშუალებას იძლევა. დიდ დარბაზს აქვს ციფრული ხმისჩამწერი სტუდია, ორგანი, “Steinway & Sons” ფირმის ორი საკონცერტო როიალი და ყველა ის შესაძლებლობა, რომელიც პასუხობს თანამედროვე საკონცერტო დარბაზების საერთაშორისო სტანდარტებს.
1997 წლიდან დიდ დარბაზში ტარდება ყოველწლიური საერთაშორისო ფესტივალი `საახალწლო მუსიკალური შეხვედრები”, რომელშიც მონაწილეობენ თანამედროვეობის გამოჩენილი მუსიკოსები, ტარდება კლასიკური და ხალხური მუსიკის კონცერტები, მრავალხმიანობის საერთაშორისო სიმპოზიუმები, აგრეთვე საქართველოს მუსიკოს- შემსრულებელთა და პიანისტთა თბილისის საერთაშორისო კონკურსები, ჯაზის საღამოები, სამხატვრო გამოფენები, წიგნების პრეზენტაციები.

 

ეთერ ანჯაფარიძე
საქართველო/აშშ

კარლო გუაიტოლი
იტალია

მანანა დოიჯაშვილი – თავმჯდომარე
საქართველო

კატარჟინა პოპოვა-ზიდრონი
პოლონეთი

კარლოს სებრო
ურუგვაი/საფრანგეთი

ჟოაკინ სორიანო
ესპანეთი

ვლადიმერ ტროპი
რუსეთი

იდით ცვი
ისრაელი

იოკო ცუნეკავა
იაპონია

 

1 ოქტომბერი, კვირა

|

კენჭისყრა 
კონკურსის საზეიმო გახსნა და კონცერტი

2ოქტომბერი, ორშაბათი
3ოქტომბერი,სამშაბათი

|

I ტური
4 ოქტომბერი, ოთხშაბათი
5 ოქტომბერი, ხუთშაბათი

|

II ტური

6 ოქტომბერი, პარასკევი
7 ოქტომბერი, შაბათი 

|

III ტური (ნახევარფინალი)

9 ოქტომბერი, რშაბათი
10 ოქტომბერი, სამშაბათი

|

IV ტური
(ფინალი)კონკურსის ჟიურის წევრების მასტერკლასები

11 ოქტომბერი, ოთხშაბათი

|

კონკურსის საზეიმო დახურვა და ლაურეატთა გალა კონცერტი

I ტური (20-25 წუთი)

1. ი. ს. ბახი – “კარგად ტემპერირებული კლავირი”
                      ერთი პრელუდია და ფუგა შემდეგი ჩამონათვალიდან:
I ტომი:           დო-დიეზ მინორი; მი-ბემოლ მინორი; ფა მინორი; ფა-დიეზ მინორი;
                      სოლ-დიეზ მინორი; ლა მინორი; სი-ბემოლ მინორი; სი მინორი.
II ტომი:          დო-დიეზ მინორი; რე მაჟორი; რე-დიეზ მინორი; მი მაჟორი;
                      ფა-დიეზ მინორი; სოლ მინორი; სოლ-დიეზ მინორი; სი-ბემოლ მინორი; სი მაჟორი.
2. დ. სკარლატი – ორი ნებისმიერი სონატა
3. ფ. შოპენი – ერთ-ერთი ეტიუდი შემდეგი ჩამონათვალიდან:
                      თხზ. 10, NN 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12
                      თხზ. 25, NN 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11
4. ერთი ნაწარმოები საკუთარი არჩევანით.

 

II ტური (40-45 წუთი)

1. ჰაიდნის, მოცარტის, ბეთჰოვენის ან შუბერტის ერთი სონატა
2. ქართველი კომპოზიტორის საკონკურსო ნაწარმოები*
3. შუბერტის, შუმანის, შოპენის, ლისტის, ბრამსის, ფრანკის ან რახმანინოვის ერთი თხზულება, ან ერთი მთლიანი ოპუსი, ან ერთი მთლიანი ციკლი. 

* ქართველი კომპოზიტორის ნაწარმოების ნოტები განთავსდება კონკურსის ვებ გვერდზე: www.tbilisipiano.org.ge

 

III ტური (ნახევარფინალი) (55-60 წუთი)

პროგრამაში უნდა იყოს წარმოდგენილი სხვადასხვა ეპოქისა და სტილის კომპოზიტორთა ნაწარმოებები, მათ შორის XX საუკუნის მუსიკა.


IV ტური (ფინალი)
ერთი კონცერტი სიმფონიური ორკესტრის თანხლებით შემდეგი ჩამონათვალიდან:

ვ. ა. მოცარტი – კონცერტები: სი-ბემოლ მაჟორი კ.450;  სოლ მაჟორი კ.453;  სი-ბემოლ მაჟორი კ.456; რე მინორი კ.466; დო მაჟორი კ.467; მი-ბემოლ მაჟორი კ.482; ლა მაჟორი კ.488; დო მინორი კ.491; დო მაჟორი კ.503; რე მაჟორი კ.537; სი-ბემოლ მაჟორი კ.595.

ვ. ბეთჰოვენი – კონცერტები:

  • - N1 დო მაჟორი , თხზ. 15
  • - N2 სი-ბემოლ მაჟორი , თხზ. 19
  • - N3 დო მინორი , თხზ. 37
  • - N4 სოლ მაჟორი , თხზ. 58
  • - N5 მი-ბემოლ მაჟორი , თხზ. 73

ფ. შოპენი – კონცერტები:

  • - N1 მი მინორი , თხზ. 11
  • - N2 ფა მინორი , თხზ. 21

ფ. ლისტი – კონცერტი

  • - N1 მი-ბემოლ მაჟორი

რ. შუმანი – კონცერტი ლა მინორი, თხზ. 54

ი. ბრამსი – კონცერტები:

  • - N1 რე მინორი , თხზ. 15
  • - N2 სი-ბემოლ მაჟორი , თხზ. 83

პ. ჩაიკოვსკი – კონცერტი N1 სი-ბემოლ მინორი, თხზ. 23

ს. რახმანინოვი – კონცერტები:

  • - N2 დო მინორი , თხზ. 18
  • - N3 რე მინორი , თხზ. 30
  • - რაფსოდია პაგანინის თემაზე , თხზ. 43

ს. პროკოფიევი – კონცერტები:

  • - N2 სოლ მინორი , თხზ. 16
  • - N3 დო მაჟორი , თხზ. 26
თანხა უნდა ჩაირიცხოს შემდეგ ანგარიშზე:
ხაზინის ერთიანი ანგარიში
საბანკო კოდი – TRESGE 22
მიმღების დასახელება - “საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი”
ანგარიშსწორების ანგარიში – 743247499

 

გადარიცხვასთან დაკავშირებული ხარჯები უნდა გაიღოს განმცხადებელმა.


•   საბანკო გადარიცხვის დოკუმენტზე მითითებული უნდა იყოს იმ ბანკის დასახელება და მისამართი, რომლითაც აგზავნით შესატანს.
•   ანკეტა-განაცხადი, საბუთები და აუდიო ჩანაწერი გამოიგზავნოს ერთდროულად.

 

 

  1. კონკურსში მონაწილეობისათვის უნდა გამოიგზავნოს ონლაინ შევსებული ანკეტა- განაცხადი და სრული პროგრამა ტურების იხედვით არა უგვიანეს 2017 წლის 1 მაისისა. ნაწარმოებების შესრულების ხანგრძლივობა ზუსტად უნდა იყოს მითითებული და უნდა შეესაბამებოდეს ტურების დადგენილ ქრონომეტრაჟს.
  2. აუდიო შერჩევის შედეგებს გაცნობებთ არა უგვიანეს 2017 წლის 1 ივლისისა.
  3. პროგრამის ხელმეორედ დაზუსტების საბოლოო ვადაა 2017 წლის 1 აგვისტო.


ანკეტა-განაცხადს დაურთეთ შემდეგი საბუთები (PDF  ფაილით):

 

  1. პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ასლი;
  2. განათლების მოწმობის ასლი;
  3. მნიშვნელოვანი კონკურსების დიპლომების და ჯილდოებისასლები 2010-2017 წწ.;
  4. შემოქმედებითი ავტობიოგრაფია;
  5. ორი ცნობილი მუსიკალური მოღვაწის რეკომენდაცია;
  6. ბოლო პერიოდის მაღალი ხარისხის ფოტოსურათი (JPG ფაილით);
  7. აუდიო ჩანაწერი მაღალი ხარისხით (WAV ფორმატით).

პროგრამა უნდა შეირჩეს საკონკურსო ნაწარმოებებიდან 25-30 წუთის ხანგრძლიობით

  • შოპენის ეტიუდი
  • კლასიკური სონატის ორი ნაწილი
  • ნებისმიერი ნაწარმოები
  1. საერთაშორისო  მუსიკალური  კონკურსების  მსოფლიო ფედერაციის წევრი (WFIMC)      კონკურსების პირველი სამი  პრემიის მფლობელი თავისუფლდება  შესარჩევი მოსმენისაგან; მონაწილე ვალდებულია წარმოადგინოს დიპლომის ასლი
  2. შესატანი თანხის (100 აშშ დოლარის ექვივალენტი ლარში)საბანკო გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი. (აპლიკანტის გვარის მითითებით)

1. კონკურსის მონაწილეთა მგზავრობის ხარჯების 40% აანაზღაურებს „საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი“.
2. კონკურსის მონაწილე იხდის საცხოვრებლისა და კვების ხარჯებს ჩამოსვლის დღიდან III ტურამდე. კონკურსის დირექციას შეუძლია მხოლოდ დახმარება გაუწიოს მათ განთავსებაში (ბინა ინსტრუმენტით).
3. III ტურში გასული მონაწილეების საცხოვრებლისა და კვების ხარჯებს კონკურსის ბოლომდე ფარავს „საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი“.
4. მონაწილეთა თანმხლებმა პირებმა კონკურსზე დასწრება უნდა უზრუნველყონ საკუთარი ხარჯით. კონკურსის დირექციას შეუძლია მხოლოდ დახმარება გაუწიოს მათ განთავსებაში.

 

  1. კონკურსის ჟიურის უფლება აქვს:
    • არ გასცეს რომელიმე პრემია
    • გაყოს პრემიები, გრან-პრი I პრემიის გარდა, ფინალის მონაწილეთა დადგენილი რაოდენობის ფარგლებში.
  2. ჟიურის წევრებს უფლება არა აქვთ კონკურსზე წარმოადგინონ თავისი მოსწავლეები, რომლებიც 2015-2017 წლებში ირიცხებოდნენ მათ კლასში.
  3. ჟიურის გადაწყვეტილება საბოლოოა და გადახედვას არ ექვემდებარება.

 

  • კონცერტი თბილისში - ორგანიზატორი თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიის დიდი დარბაზის საერთაშორისო ფესტივალი "საახალწლო მუსიკალური შეხვედრები" (საქართველო) .
  • კონცერტი უტრეხტში – ორგანიზატორი ,,ფ. ლისტის სახელობის პიანისტთა საერთაშორისო კონკურსი” (ნიდერლანდები).
  • კონცერტი კიევში - ორგანიზატორი “ვ. ჰოროვიცის სახელობის ახალგაზრდა პიანისტთა საერთაშორისო კონკურსი” (უკრაინა).
  • კონცერტი ბიგდოშჩში/ტორუნში – ორგანიზატორი “პადერევსკის სახელობის საერთაშორისო საფორტეპიანო კონკურსი” (პოლონეთი)
  • კონცერტი დუბლინში – ორგანიზატორი “დუბლინის საერთაშორისო საფორტეპიანო კონკურსი” (ირლანდია)
  • კონცერტი გდანსკში “ბალტიკ ფილარმოიულ ორკესტრთან ერთად - ორგანიზატორი გდანსკის ფილარმონიული ორკესტრის სამხატვრო ხელმძღვანელი და მთავარი დირიჟორი გოგი ჭიჭინაძე (პოლონეთი).
  • კონცერტი პარიზში - ორგანიზატორი „ANIMATO PARIS” (საფრანგეთი).

 

კონცერტები ჩატარდება კონკურსის შემდეგ 3 წლის განმავლობაში. 

  • ქ. თბილისის მერიის ჯილდო - არტისტიზმისათვის - ბრინჯაოს მცირე ქანდაკება "ჯადოსნური ბგერა" - დაუმანტს ლიეპინსი (ლატვია).
  • საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ჯილდო - ნახევარფინალში სოლო პროგრამის საუკეთესო შესრულებისათვის მოოქრული ბრინჯაოს მცირე ქანდაკება "მუზა" - ტიან უი ლი (ჩინეთი).
  • პოლონეთის საელჩოს სპეციალური პრემია - შოპენის ეტიუდის საუკეთესო შესრულებისათვის - 1.000 აშშ დოლარი - რუტარო სუზუკი (იაპონია).
  • იტალიის რესპუბლიკის საელჩოს სპეციალური პრემია - სკარლატის სონატის საუკეთესო შესრულებისათვის - ტიან უი ლი (ჩინეთი).
  • თურქეთის რესპუბლიკის საელჩოს სპეციალური პრემია - საფორტეპიანო კონცერტის საუკეთესო შესრულებისათვის - 1. 000 აშშ დოლარი - გიორგი გიგაშვილი (საქართველო)
  •  ნორვეგიის სამეფოს საელჩოს სპეციალური პრემია - II ტურში კლასიკური სონატის საუკეთესო შესრულებისათვის - 1. 000 აშშ დოლარი - ანჟეი ვიერჩინსკი (პოლონეთი).
  • საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდის ანა-როზა ტადეის სახელობის სპეციალური პრემია  -  რომანტიული მუსიკის საუკეთესო შესრულებისათვის - 1. 000 აშშ დოლარი - ტიან უი ლი (ჩინეთი).
  • საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრიზი უცხოელ მონაწილეს - ქართველი კომპოზიტორის ნაწარმოების საუკეთესო შესრულებისათვის – 1. 000 აშშ დოლარი - ანასტასია რიზიკოვ (კანადა).
  • მაია ადამია-გრიფინის წამახალისებელი სპეციალური პრემია - ფინალს მიღმა დარჩენილ საუკეთესო ნახევარფინალისტს - 500 აშშ დოლარი - რუტარო სუზუკი (იაპონია).
  • ლიზა ლეონსკაიას სპეციალური პრემია -1. 000 აშშ დოლარი - საუკეთესო ქართველ სემსრულებელს - გიორგი გიგაშვილი (საქართველო).
  • თბილისის კონსერვატორიის დიდი დარბაზის პრიზი "ნახევარფინალის ყველა მონაწილეს" - კომპაქტდისკი III ტურის ჩანაწერით

 

გრან-პრი - I პრემია  არ გაიცა

II პრემია 10, 000 აშშ დოლარი     გიორგი გიგაშვილი        (საქართველო)

III პრემია 7, 000  აშშ დოლარი     ტიან უი ლი                    (ჩინეთი)

III პრემია 7, 000  აშშ დოლარი     ანასტასია რიზიკოვ        (კანადა)

IV პრემია 5, 000  აშშ დოლარი     დაუმანტს ლიეპინსი      (ლატვია)

V პრემია  4, 000  აშშ დოლარი     ანჟეი ვიერჩინსკი            (პოლონეთი)

VI პრემია 3, 000  აშშ დოლარი     სეუნგ-ჰიუკ ნა                 (სამხრეთ კორეა)

ეთერ ანჯაფარიძე
საქართველო/აშშ

კარლო გუაიტოლი
იტალია

მანანა დოიჯაშვილი – თავმჯდომარე
საქართველო

კატარჟინა პოპოვა-ზიდრონი
პოლონეთი

კარლოს სებრო
ურუგვაი/საფრანგეთი

ხოაკინ სორიანო
ესპანეთი

ვლადიმერ ტროპი
რუსეთი

იდიტ ცვი
ისრაელი

იოკო ცუნეკავა
იაპონია