საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა). საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა VI კონკურსი ჩატარდა 2015  წლის 15-27 აპრილს, თბილისში. 

 

  1. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  2. ქ. თბილისის მერია
  3. თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახელობის  სახელმწიფო კონსერვატორია
  4. ზ. ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრი
  5. საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-სემსრულებელთა დახმარების ფონდი „SOLO“
  6. ევროპის ფორტეპიანოს პედაგოგთა ასოციაცია საქართველოში “EPTA GEORGIA“
  7. თურქეთის, ლატვიის, საფრანგეთისა და შვეიცარიის საელჩოები საქართველოში
  8. „საქართველოს გოეთეს ინსტიტუტი“
  9. „ბრიტანული ცენტრი“
  10. გერმანული ფირმა „SAITE” - ინსტრუმენტების სიმები და აქსესუარები“
  11. “ERNST & YOUNG“  და  ბატონი გია ბაზღაძე 
  12. ქალბატონი თამარ გაბარაშვილი
  13. ირმა გიგანი
  14. ჩეხეთის ელჩი, მისი აღმატებულება ტომაშ პერნიცკი

ფორტეპიანო

  • I პრემია - დავით ჯინჯიხაძე
  • II პრემია - თედო დიაკონიძე
  • III პრემია - სალომე მოდებაძე
  • ჯინჭარაძე თამარ - დიპლომი
  • მაღრაძე თამთა - დიპლომი
  • კვარაცხელია ლაშა - დიპლომი

სიმებიანი საკრავები

  • I პრემია - სიდამონიძე სანდრო-
  • II პრემია - ჩიკვაიძე მარიამ
  • III პრემია - მაისურაძე ბექა
  • ჩილაშვილი ნათია - დიპლომი
  • მამადაშვილი მარიამ - დიპლომი
  • ხატალევი გიორგი - დიპლომი

სოლო სიმღერა

  • I პრემია  - არ გაიცა
  • II პრემია -  მამულაშვილი თინათინ
  • III პრემია - სესიტაშვილი ლაშა
  • ჯანელიძე გოდერძი - დიპლომი
  • გოგოჭური მარიამ - დიპლომი
  • გიგინეიშვილი გივი -  დიპლომი
  • წამალაშვილი გიორგი - დიპლომი

ჩასაბერი საკრავები

  • I პრემია - შერმადინი ილია
  • II პრემია - ბიწაძე ნოდარ
  • III პრემია -ერაძე ნიკა
  • საკანდელიძე თამარ - დიპლომი
  • მდივანი ნოდარ  - დიპლომი
  • საათაშვილი ვალერიან – დიპლომი

საუკეთესო კონცერტმაისტერები

  • ნესტან გუნიავა
  • ინგა ლობჟანიძე

ფორტეპიანო

  1. ტროპი ვლადიმერ (რუსეთი)
  2. ადამია მაია (საქართველო/დიდი ბრიტანეთი)
  3. ნაკაიძე ნოდარ
  4. ნეიძე მანანა
  5. ტაკიძე რევაზე

სოლო სიმღერა

  1. მაისურაძე ბადრი
  2. აზმაიფარაშვილი ზაზა
  3. გუგუშვილი თემურ
  4. მილკიავიჩუტე ირენა (ლიტვა)
  5. ნიორაძე მზია

სიმებიანი საკრავები

  1. ჩუბინიშვილი ოთარ
  2. არმონაიტე ინგრიდა (ლიტვა)
  3. გაბუნია ზურაბ
  4. გონაშვილი სამსონ
  5. შილაკაძე შავლეგ

ჩასაბერი საკრავები

  1. მინდორაშვილი ომარ
  2. ბუდრის ალგიდრას (ლიტვა)
  3. გოცირიძე ლევან
  4. კოჩერჟენკო ალექსანდერ (უკრაინა)
  5. მუქერია დავით

ფორტეპიანო  
კონკურსგარეშე

  1. თავაძე რევაზ
  2. კანდელაკი მარინა
  3. სალაძე ნანა