საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა მეშვიდე კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა). კონკურსის საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა III კონკურსი ჩატარდა 2003  წლის 18-30 აპრილს, თბილისში. 

 

  1. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  2. ქ. თბილისის მერია და მერიის კულტურის სამსახური
  3. ამერიკის, გერმანიის, რუსეთისა და საფრანგეთის საელჩოები საქართველოში
  4. თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახელობის  სახელმწიფო კონსერვატორია
  5. კონსერვატორიის დიდი დარბაზი
  6. თბილისის ჯ. კახიძის სახელობის მუსიკალური ცენტრი
  7. საქართველოს კომპოზიტორთა კავშირი
  8. საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-სემსრულებელთა დახმარების ფონდი „SOLO“
  9. ევროპის ფორტეპიანოს პედაგოგთა ასოციაცია საქართველოში “EPTA GEORGIA”
  10. სადაზღვეო კომპანია ბრიტანეთი-კავკასია

 

              ფორტეპიანო

             I  პრემია თამარ ლიჩელი

            II  პრემიაალექსანდრე ბერიძე

          III  პრემია თამარ ჩიტაძე

 

            სოლო სიმღერა

             I  პრემია ნიკა ლაგვილავა (ბარიტონი)   

            II  პრემია  ქეთევან ქემოკლიძე (მეცო-სოპრანო)

           III  პრემია  შავლეგ მაჭარაშვილი (ბანი)

 

 

           სიმებიანი საკრავები 

             I პრემია - არ გაიცა

            II პრემია - ალექსანდრე ხატისკაცი (ვიოლინო)

           III პრემია - მარიანა ასრიევა (ვიოლინო)

 

 

             ჩასაბერი საკრავები

              I პრემია - გიორგი გვანცელაძე (ხე, ჰობოი)

                          არ გაიცა (ლითონი)

            II პრემია - დავით შამანაური (ლითონი, საყვირი)

                              დიმიტრი სტავრიანიდი (ხე, ფლეიტა)

          III პრემია - მამუკა ბექაური (ლითონი, ტრომბონი)

                           ალექსანდრე ჭაუჭიძე (ხე, ფლეიტა)

 

 

ფინალურ ტურში გასულ დანარჩენ მონაწილეებს გადაეცათ დიპლომი და ფულადი 100 – 100 აშშ დოლარი:

 

ფორტეპიანო              ნინო მარგველაშვილი, ინა ჭარუაშვილი

სოლო სიმღერა           ირინე იოსებიძე (სოპრანო), ანა კასიანი (სოპრანო), ნინო ჩაჩუა (სოპრანო)  

სიმებიანი საკრავები  ქეთევან აბიათარი (ვიოლინო), კონსტანტინე ლემონჯავა (ვიოლინო), ია ხარტონიშვილი (ალტი)

ჩასაბერი საკრავები: ლითონი: გიორგი ბერუაშვილი (ვალტორნა),  ლევან კიწმარიშვილი (საყვირი), გიორგი შამანაური (საყვირი)   

                                     ხე: შოთა გოგოძე (კლარნეტი), ანა ლომსარიძე (ჰობოი), ლევან ცხადაძე (კლარნეტი)

 

 

საუკეთესო კონცერტმაისტერებს გადაეცათ დიპლომი და ფულადი პრემია 100 – 100 აშშ დოლარი:

ოლღა ბახუტაშვილი (სოლო სიმღერა), მარინე ღურჭუმელია (სიმებიანი საკრავები),

ირინა ახვლედიანი (ჩასაბერი საკრავები), ლანა გულდედავა (ჩასაბერი საკრავები)

 

 

კონკურსის სპეციალური პრემიები და პრიზები:

საქართველოს კომპოზიტორთა კავშირის პრიზი - ქართველი კომპოზიტორის 

ნაწარმოების საუკეთესო შესრულებისათვის - სოფიო ოდიშარია (ფორტეპიანო),

ქეთევან ქემოკლიძე (მეცო-სოპრანო), ქეთევან აბიათარი (ვიოლინო),  პაატა ჭეიშვილი (საყვირი), დიმიტრი ბოქოლიშვილი (კლარნეტი);

საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-შემსრულებელთა დახმარების ფონდი `SOLO~ -ს პრემია - `SOLO~ - ს სიმპატია~ - ლევან ცხადაძე (კლარნეტი); 

ევროპის ფორტეპიანოს პედაგოგთა ასოციაცია საქართველოში Epta Georgia-ს პრიზი – პროფ. თენგიზ ამირეჯიბი;  

სადაზღვევო კომპანია `ბრიტანეთი – კავკასია~  -  სადაზღვევო პოლისი ყველა ლაურეატს

 

ჟიურის წევრების სპეციალური პრიზები:

ლუდვიგ ბაუმანის პრემიები (სოლო სიმღერა):

ხალხური სიმღერის საუკეთესო შესრულებისათვის – მამუკა მანჯგალაძე (ტენორი); თანამედროვე მუსიკის საუკეთესო ინტრპრეტაციისათვის ნინო ჩაჩუა (სოპრანო);

თემურ ახობაძის პრიზი (ფორტეპიანო) – `პერსპექტიული მუსიკოსი~ – სოფიო ოდიშარია (ფორტეპიანო);

გია ქობულაშვილის პრიზი (ჩასაბერი საკრავები) – `სიმპათიის პრიზი~ – ირაკლი ევსტაფიშვილი (ფლეიტა)

 

საუკეთესო კონკურსგარეშე მონაწილეებმა მოიპოვეს:

ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს პრიზი – ირმა გიგანი (ფორტეპიანო,II კლასი, თბილისი);

რუსეთის საელჩოს პრიზი - ზურაბ გვანცელაძე (ჰობოი, VI კლასი, თბილისი);

გერმანიის საელჩოს სპეციალური პრიზი – ლუკა ოქროსცვარიძე (ფორტეპიანო, VI კლასი, თბილისი);

საფრანგეთის საელჩოს ჯილდო – მარიანა აჩბა (ფორტეპიანო, II კლასი, თბილისი);

გერმანელი მეცენატების ქ-ნი გაბრიელა ფონ გაბსბურგის და ბატონი კლაუს ჰიპის პრემიები – თამარ ბერაია (ფორტეპიანო, XI კლასი, თბილისი);  გივი ნასარიძე (ვიოლინო, IX კლასი, თბილისი); 

ფორტეპიანო

  1. მარკ მალკოვიჩ, III (თავმჯდომარე) აშშ, 
  2. თემურ ახობაძე, 
  3. ნანა დიმიტრიადი, 
  4. გოგი ჭიჭინაძე, 
  5. რევაზ თავაძე

სოლო-სიმღერა

  1. ლუდვიგ ბაუმანი (თავმჯდომარე) გერმანია,
  2. ზაზა აზმაიფარაშვილი, 
  3. თენგიზ მუშკუდიანი,
  4. ირა საბაშვილი, 
  5. ცისანა ტატიშვილი

სიმებიანი საკრავები

  1. ლევ მარკიზი (თავმჯდომარე,  ნიდერლანდები)
  2. მარინე იაშვილი, 
  3. ირაკლი ჯაფარიძე, 
  4. თამაზ გომელაური, 
  5. ალექსანდრე ბურდული 

ჩასაბერი საკრავები

  1. გია ქობულაშვილი (თავმჯდომარე),
  2. ვლადიმერ შიში (რუსეთი), 
  3. მურთაზ მაწკეპლაძე, 
  4. თამაზ ჯაფარიძე, 
  5. ზურაბ ნადარეიშვილი

კონკურსგარეშე მონაწილეთა ჟიური:
 ფორტეპიანო

  1. ედიშერ რუსიშვილი (თავმჯდომარე) 
  2. ნესტან მესხი, 
  3. მანანა კანდელაკი, 
  4. მანანა გოცირიძე, 
  5. მზია გოგაშვილი

სიმებიანი საკრავები

  1. მარინე იაშვილი (თავმჯდომარე) 
  2. ოთარ ჩუბინიშვილი, 
  3. ნანა ლესელიძე