საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა მეშვიდე კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა). საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა IV კონკურსი ჩატარდა 2007 წლის 15-27 აპრილს, თბილისში. 

  1. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  2. ქ. თბილისის მერია
  3. გერმანიის,  საფრანგეთისა და ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოები საქართველოში
  4. ა. დიუმას სახელობის ფრანგული კულტურის ცენტრს
  5. საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-სემსრულებელთა დახმარების ფონდი „SOLO“
  6. თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახელობის  სახელმწიფო კონსერვატორია
  7. კონსერვატორიის დიდი დარბაზი
  8. ზ. ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრი
  9. იურიდიული ფირმა „ბი-ჯი-აი“
  10. ქალბატონი სანდრა რულოვსი
  11. ბატონი ლევ მარკიზი

ფორტეპიანო

  I პრემია -  ვახტანგ ჟორდანია

 II პრემია - ანა ღლიღვაშვილი

III პრემია - ალექსანდრე ვასაძე

 

სოლო სიმღერა

   I პრემია - მარიკა გულორდავა (სოპრანო)

  II პრემია - ანიტა რაჭველიშვილი (მეცო-სოპრანო)

III პრემია - მარიკა მაჩიტიძე (სოპრანო)

 

სიმებიანი საკრავები 

 I პრემია - ქეთევან როინიშვილი (ჩელო)

 II პრემია - მარიამ მაღრაძე (ვიოლინო)

III პრემია - გივი ნასარიძე (ვიოლინო)    

 

ჩასაბერი საკრავები

                I პრემია - არ გაიცა

    II პრემია - გიორგი შამანაური (საყვირი)

  III პრემია - ირაკლი ევსტაფიშვილი (ფლეიტა)

                          

 

 

 

ფინალურ ტურში გასულ დანარჩენ მონაწილეებს გადაეცათ დიპლომი და ფულადი პრემია 200 – 200 აშშ დოლარი:

 

ფორტეპიანო - გიორგი აბულაძე, ნინო ბაქრაძე, ქეთევან ჩხარტიშვილი

სოლო სიმღერა - გიორგი დარბაიძე (ბარიტონი), სულხან ჯაიანი (ბანი), დავით ჭყონია (ბანი)

სიმებიანი საკრავები - ნინო დავითაშვილი (ვიოლინო), ანა ტიღაშვილი (ვიოლინო), ანა  ხუბაშვილი (ჩელო)

ჩასაბერი საკრავები - ელისაბედ გოკიელი (ფლეიტა), ანა ლომსარიძე (ჰობოი), ჯონდო თითირაშვილი (ტრომბონი)

 

 

საუკეთესო კონცერტმაისტერებს გადაეცათ დიპლომი და ფულადი პრმია 200–200 აშშ დოლარი:

მარინა მეტრეველი (სოლო სიმღერა)   ინგა ლობჟანიძე (სიმებიანი საკრავები)

ნათია აზარაშვილი (ჩასაბერი საკრავები)

 

 

კონკურსის სპეციალური პრემიები და პრიზები:

საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-შემსრულებელთა დახმარების ფონდ  `SOLO~ -ს პრემია – `SOLO~ -ს სიმპათია - ანა ღლიღვაშვილი (ფორტეპიანო) ანიტა რაჭველიშვილი (მეცო-სოპრანო), გივი ნასარიძე (ვიოლინო), ირაკლი ევსტაფიშვილი (ფლეიტა);

იურიდიული ფირმა „ბი-ჯი-აი”-ს პრემია „არტისტიზმისთვის”: ანა ღლიღვაშვილი (ფორტეპიანო), მარიკა გულორდავა (სოპრანო), ქეთევან როინიშვილი (ჩელო);

თბილისის ზ. ფალიაშვილის სახ. ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრის პრემია – I პრემიის ლაურეატს სოლო სიმღერის სპეციალობით - მარიკა გულორდავა (სოპრანო);

ბ-ნი ლევ მარკიზის პრიზი –სიმებიანი საკრავების სპეციალობით  - ნინო დავითაშვილი (ვიოლინო);

                           

საუკეთესო კონკურსგარეშე მონაწილეებმა მოიპოვეს:

საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდის პრემია  -  თამთა გაბელაშვილი (ფორტეპიანო, II კლასი, ტყიბული)

ქ-ნ მარინე იაშვილის პრემია - ნატა როინიშვილი (ვიოლინო, II კლასი, თბილისი)

იურიდიული ფირმა „ბი-ჯი-აი”- ს პრემია - ლიზი რამიშვილი (ჩელო, III კლასი, თბილისი)

გერმანიის საელჩოს პრიზი - სანდრო სიდამონიძე (ჩელო, III კლასი,თბილისი)

ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს პრემია -  ვერიკო ჭუმბურიძე (ვიოლინო, III კლასი, მერსინი, თურქეთი).

ფორტეპიანო

  1. მარიან რიბიცკი (თავმჯდომარე, საფრანგეთი)
  2. მიხეილ კილოსანიძე 
  3. ნესტან მესხი 
  4. მანანა ნეიძე 
  5. ნანა ხუბუტია

სოლო–სიმღერა

  1. ვაჟა ჩაჩავა  (თავმჯდომარე)
  2. გოჩა ბეჟუაშვილი 
  3. ნანა დიმიტრიადი 
  4. ალა სიმონიშვილ 
  5. მაია ჩიხრაძე 

სიმებიანი საკრავები

  1. მარინე იაშვილი (თავმჯდომარე) 
  2. ოთარ ჩუბინიშვილი 
  3. ზურაბ გაბუნია 
  4. ავთანდილ მამაცაშვილი 
  5. ალექსანდრე ხაინდრავა

ჩასაბერი საკრავები

  1. ჯონ ლოტონი (თავმჯდომარე, აშშ) 
  2. ზაზა აზმაიფარაშვილი 
  3. პაატა ებრალიძე 
  4. შავლეგ შილაკაძე 
  5. დავით ჯიშკარიანი

 კონკურსგარეშე  მონაწილეების  ჟიური
   ფორტეპიანო

  1. ედიშერ რუსიშვილი (თავმჯდომარე)
  2. მაია ბერიძე, 
  3. სვეტლანა კორსანტია