საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა მეშვიდე კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა). საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა V კონკურსი ჩატარდა 2011 წლის 3-15 აპრილს, თბილისში. 

 

  1. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  2. ქ. თბილისის მერია და საკრებულო
  3. თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახელობის  სახელმწიფო კონსერვატორია
  4. ზ. ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრი
  5. საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-სემსრულებელთა დახმარების ფონდი „SOLO“
  6. ხელოვნების აკადემია
  7. ქალბატონი სანდრა რულოვსი
  8. ბატონი ლევ მარკიზი
  9. იაპონიის, იტალიის, პოლონეთის, უნგრეთისა და ნიდერლანდების სამეფოს საელჩო საქართველოში. 

ფორტეპიანო

 I პრემია -  ქეთევან ჩხარტიშვილი

 II პრემია - ანა გოგავა

III პრემია - არ გაიცა

 

სოლო სიმღერა

 I პრემია - მარია კუბლაშვილი (სოპრანო)

 II პრემია - მიხეილ ქირია (ბარიტონი)

III პრემია - ალუდა თოდუა (ბარიტონი)

 

სიმებიანი საკრავები 

 I პრემია - არ გაიცა

  II პრემია - არ გაიცა

III პრემია - არ გაიცა

 

ჩასაბერი საკრავები

 I პრემია - ბექა სირბილაძე (კლარნეტი)

II პრემია - ქეთევან ტიღაშვილი (ჰობოი)

III პრემია - კახი ჩარგეიშვილი (ფლეიტა)

 

 

ფინალურ ტურში გასულ დანარჩენ მონაწილეებს გადაეცათ დიპლომები და ფულადი პრემია

300 – 300 ლარი:

 

ფორტეპიანო              ეკა ბოკუჩავა, გვანცა ზანგალაძე, ლექსო პირმისაშვილი, სალომე ჯიჯეიშვილი

სოლო სიმღერა            ოთარ ნაკაშიძე (ბარიტონი), მეგი ჩიხრაძე (სოპრანო)

სიმებიანი საკრავები    ელგა ახალაძე (ვიოლინო), მამუკა ბაბუაძე (ალტი), ანა მამისაშვილი (ვიოლინო),  გიორგი ქვლივიძე (კონტრაბასი)

ჩასაბერი საკრავები       ელისაბედ გოკიელი (ფლეიტა)

 

საუკეთესო კონცერტმაისტერებს  გადაეცათ დიპლომი და ფულადი პრემია 300 – 300 ლარი:

მარინე ადამიშვილი (სოლო სიმღერა)   ინგა ლობჟანიძე (სიმებიანი საკრავები)

ანანო გოკიელი (ჩასაბერი საკრავები)

 

კონკურსის სპეციალური პრემიები და პრიზები:

საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-შემსრულებელთა დახმარების ფონდ `SOLO~ -ს პრემია – `SOLO~ -ს სიმპათია -  ბექა სირბილაძე (კლარნეტი);

იურიდიული ფირმა „ბი-ჯი-აი”-ს პრემია - ქეთევან ჩხარტიშვილი (ფორტეპიანო), ანა გოგავა (ფორტეპიანო);

თბილისის ზ. ფალიაშვილის სახ. ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრის პრემია – I პრემიის ლაურეატს სოლო სიმღერის სპეციალობით - მარია კუბლაშვილი (სოპრანო);

ჟიურის პრემია ქართული ნაწარმოების საუკეთესო შესრულებისათვის –  ლექსო პირმისაშვილი (ფორტეპიანო);

პოლონეთის საელჩოს პრემია – პოლონეთის ქ. პოზნანში ჰ. ვენიავსკის სახ. საერთაშორისო კონკურსზე დასწრება და მასტერკლასები მ. ვენგეროვთან – ელგა ახალაძე (ვიოლინო), მამუკა ბაბუაძე (ალტი);

ქ-ნი მარინე იაშვილის პრემია – ელგა ახალაძე (ვიოლინო), მამუკა ბაბუაძე (ალტი)

 

საუკეთესო კონკურსგარეშე მონაწილეებმა მოიპოვეს:

ქ-ნი სანდრა რულოვსის პრემია _ მარიტა პატარაია (კლარნეტი, II კლასი, ქუთაისი);

პოლონეთის საელჩოს პრემია _ დავით ხრიკული (ფორტეპიანო, III კლასი, თბილისი);

პოლონეთის საელჩოს პრემია _ მარიამ ბუღაძე (ვიოლინო, VII კლასი, თბილისი);

უნგრეთის საელჩოს პრემია  -  თამარ ბაბუნაშვილი (ვიოლინო, V კლასი, თბილისი);

ნიდერლანდების საელჩოს პრემია - გიორგი ოიკაშვილი (კლარნეტი, VII კლასი, თბილისი);

იაპონიის საელჩოს პრემია -  ნინი გიორგაძე (ვიოლინო, IV კლასი, ქუთაისი);

იტალიის საელჩოს პრემია - ბარბარე თათარაძე (ფორტეპიანო, III კლასი, თბილისი);

„არტ აკადემიის“ პრიზი - სერგო მარკოსიანი (ფორტეპიანო, VII კლასი, თბილისი);

კამერული ანსამბლ „თბილისის კონცერტინოს“ პრემია - გვანცა ბუცხრიკიძე (ვიოლინო, II კლასი, ქუთაისი);

ჟიურის წევრის მანანა გოცირიძის პრემია - მარიამ კუხიანიძე (ფორტეპიანო, II კლასი, თბილისი).

 

ფორტეპიანო

  • თენგიზ ამირეჯიბი (თავმჯდომარე), 
  • თემურ ახობაძე, 
  • ნინო კერესელიძე, 
  • მარინა ნადირაძე, 
  • ნოდარ ნაკაიძე

სოლო სიმღერა

  • თემურ გუგუშვილი (თავმჯდომარე),
  • თამარ გურგენიძე, 
  • ავთანდილ მამაცაშვილი, 
  • ცისანა ტატიშვილი, 
  • ზაალ ხელაია  

სიმებიანი საკრავები

  1. მარინე იაშვილი (თავმჯდომარე), 
  2. ზურაბ გაბუნია, 
  3. ნოდარ ჟვანია,
  4. შავლეგ შილაკაძე, 
  5. ოთარ ჩუბინიშვილი

ჩასაბერი საკრავები

  • რევაზ ტაკიძე (თავმჯდომარე), 
  • ზაზა აზმაიფარაშვილი, 
  • ბადურ დიაკვნიშვილი, 
  • მიხეილ ებრალიძე, 
  • ტარიელ ყვავაძე  

კონკურსგარეშე
ფორტეპიანო

  1. ედიშერ რუსიშვილი (თავმჯდომარე),
  2. მანანა გოცირიძე, 
  3. ნოდარ ნაკაიძე