საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა მეშვიდე კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა). საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა VI კონკურსი ჩატარდა 2015  წლის 15-27 აპრილს, თბილისში. 

 

  1. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  2. ქ. თბილისის მერია
  3. თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახელობის  სახელმწიფო კონსერვატორია
  4. ზ. ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრი
  5. საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-სემსრულებელთა დახმარების ფონდი „SOLO“
  6. ევროპის ფორტეპიანოს პედაგოგთა ასოციაცია საქართველოში “EPTA GEORGIA“
  7. თურქეთის, ლატვიის, საფრანგეთისა და შვეიცარიის საელჩოები საქართველოში
  8. „საქართველოს გოეთეს ინსტიტუტი“
  9. „ბრიტანული ცენტრი“
  10. გერმანული ფირმა „SAITE” - ინსტრუმენტების სიმები და აქსესუარები“
  11. “ERNST & YOUNG“  და  ბატონი გია ბაზღაძე 
  12. ქალბატონი თამარ გაბარაშვილი
  13. ირმა გიგანი
  14. ჩეხეთის ელჩი, მისი აღმატებულება ტომაშ პერნიცკი

ფორტეპიანო

I პრემია - დავით ჯინჯიხაძე

II პრემია - თედო დიაკონიძე

III პრემია - სალომე მოდებაძე

 

 

სოლო სიმღერა

I პრემია - არ გაიცა

II პრემია - თინათინ მამულაშვილი (სოპრანო)

III პრემია -  ლაშა სესიტაშვილი (ბარიტონი)

 

 

სიმებიანი საკრავები

I პრემია - სანდრო სიდამონიძე (ჩელო)

II პრემია - მარიამ ჩიკვაიძე (ვიოლინო)

III პრემია - ბექა მაისურაძე (ჩელო)

 

 

ჩასაბერი საკრავები

I პრემია - ილია შერმადინი (ფლეიტა)

II პრემია - ნოდარ ბიწაძე (კლარნეტი)

III პრემია - ნიკა ერაძე (ფაგოტი)

 

 

ფინალურ ტურში გასულ დანარჩენ მონაწილეებს გადაეცათ დიპლომები და ფულადი პრემია

300 – 300 ლარი:

 

ფორტეპიანო               თამარ ჯინჭარაძე, თამთა მაღრაძე, ლაშა კვარაცხელია.

სოლო  სიმღერა           გოდერძი ჯანელიძე (ბანი), მარიამ გოგოჭური (სოპრანო), გივი გიგინეიშვილი (ბანი), გიორგი წამალაშვილი (ბარიტონი)

სიმებიანი საკრავები   ნათია  ჩილაშვილი (ვიოლინო), მარიამ მამადაშვილი (ვიოლინო), გიორგი ხატალევი  (ვიოლინო)

ჩასაბერი საკრავები      თამარ საკანდელიძე (ფლეიტა), ნოდარ მდივანი, (კლარნეტი), ვალერიან  საათაშვილი(საყვირი)

 

 

საუკეთესო კონცერტმაისტერებს  გადაეცათ დიპლომი და ფულადი პრემია 300 – 300 ლარი:

ნესტან გუნიავა (ჩასაბერი საკრავები)          ინგა ლობჟანიძე (სიმებიანი საკრავები)

 

 

 

კონკურსის სპეციალური პრემიები და პრიზები:

თბილისის. ზ. ფალიაშვილის სახ. ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრის პრემია - I პრემიის ლაურეატს სოლოს სიმღერის სპეციალობით - თინათინ მამულაშვილი (სოპრანო)

საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-შემსრულებელთა დახმარების ფონდ `SOLO~ -ს პრემია – `SOLO~ -ს სიმპათია - სანდრო სიდამონიძე (ჩელო);

 

 

საუკეთესო კონკურსგარეშე მონაწილეებმა მოიპოვეს:

 

ლატვიის ელჩის, მისი აღმატებულება ქ-ნი ელიტა გაველის სპეციალური პრემია - თინათინ კობერიძე (ვიოლინო, IX კლასი, თბილისი);  

ჩეხეთის ელჩის, მისი აღმატებულება ტომაშ პერნიცკის პირადი პრემია -  მარიამ მუჩიაშვილი  (ფორტეპიანო,V კლასი, თბილისი);

თურქეთის საელჩოს სპეციალური პრემია - ელენე ჩხარტიშვილი (ვიოლინო,V კლასი, თბილისი);

საფრანგეთის საელჩოს პრიზი -  ნანა გოლიაძე (ფლეიტა, VI კლასი, თბილისი);

შვეიცარიის საელჩოს პრემია - საბა შარაშენიძე (კლარნეტი,VI კლასი, ქუთაისი);

საქართველოს გოეთეს ინსტიტუტის პრიზი - ანა კოსოლიძე (ფორტეპიანო, V კლასი, თბილისი);

ბრიტანულ ცენტრის პრიზი - ნიკოლოზ ჯაფარიძე (ვიოლინო, VI კლასი, თბილისი);

კომპანია ERNST & YOUNG -ის პრემია - ალექსანდრე შუბითიძე (ფორტეპიანო,VI კლასი, თბილისი);

„თემურ ახობაძის სახელობის პრემია“ -   ირაკლი ფხაკაძე  (ფორტეპიანო, V კლასი, თბილისი);

ქ-ნი თამარ გაბარაშვილის პირადი პრემია - თეონა ჯინჭველაძე (ვიოლინო, IV კლასი, თელავი);

გერმანული ფირმა „ზაითე“ - ს სპეციალური პრემია - „ინსტრუმენტების სიმები და აქსესუარები“  - კატარინა გეგელია (ვიოლინო, III კლასი, ქუთაისი);

„თენგიზ ამირეჯიბის სახელობის პრემია“ - მარიამ კუხიანიძე (ფორტეპიანო, V კლასი, თბილისი);საქართველოს კამერული ორკესტრის „თბილისის კონცერტინო“ სპეციალური პრემია - რევაზ ხაინდრავა (ჩელო, IV კლასი, თბილისი).

 

ფორტეპიანო

  1. ტროპი ვლადიმერ (რუსეთი)
  2. ადამია მაია (საქართველო/დიდი ბრიტანეთი)
  3. ნაკაიძე ნოდარ
  4. ნეიძე მანანა
  5. ტაკიძე რევაზე

სოლო სიმღერა

  1. მაისურაძე ბადრი
  2. აზმაიფარაშვილი ზაზა
  3. გუგუშვილი თემურ
  4. მილკიავიჩუტე ირენა (ლიტვა)
  5. ნიორაძე მზია

სიმებიანი საკრავები

  1. ჩუბინიშვილი ოთარ
  2. არმონაიტე ინგრიდა (ლიტვა)
  3. გაბუნია ზურაბ
  4. გონაშვილი სამსონ
  5. შილაკაძე შავლეგ

ჩასაბერი საკრავები

  1. მინდორაშვილი ომარ
  2. ბუდრის ალგიდრას (ლიტვა)
  3. გოცირიძე ლევან
  4. კოჩერჟენკო ალექსანდერ (უკრაინა)
  5. მუქერია დავით

ფორტეპიანო  
კონკურსგარეშე

  1. თავაძე რევაზ
  2. კანდელაკი მარინა
  3. შალაძე ნანა