საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა). საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა I კონკურსი ჩატარდა 1995 წლის 21-31 ოქტომბერს, თბილისში. 

  1. ქ. თბილისის მერია
  2. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  3. ე. შევარდნაძის ფონდი „დემოკრატია და აღორძინება“
  4. ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“
  5. „ გაერთიანებული ქართული ბანკის“ აჭარის რეგიონალური ბანკი
  6. კორპორაცია „ივერია - პლუსი“ 
  7. შპს. „ოქსინო“
  8. შპს. „სამება“
  9. ს.ს. „ამალთეა“
  10. პურპროდუქტების სახ. სააქციო-კომერციული კორპორაცია
  11. ს.ს. თბილმარგარინმრეწვი
  12. შპს. „კლასიკა“
  13. ასოციაცია „მოწამეთა“
  14. კონსერვატორიის დიდი დარბაზი

 

I  პრემია, ლაურეატის წოდება, I ხარისხის დიპლომი, მედალი

  • ფორტეპიანო - ნატო წვერიკმაზაშვილი (წვერელი)
  • სოლო-სიმღერა - ნატალია ვოლჩენკო (მეცო-სოპრანო)
  • სიმებიანი საკრავები არ გაცემულა
  • ჩასაბერი საკრავები - დავით ჭუმბურიძე (ჰობოი)

 II  პრემია, ლაურეატის  წოდება, II ხარისხის დიპლომი, მედალი 

  • ფორტეპიანო - ქეთევან ბადრიძე 
  • სოლო-სიმღერა - ლაშა ნიქაბაძე (ტენორი)
  • სიმებიანი საკრავები - არ გაცემულა
  • ჩასაბერი საკრავები - დავით ოძელაშვილი (ფლეიტა)

 III პრემია, ლაურეატის წოდება, III ხარისხის დიპლომი, მედალი 

  • ფორტეპიანო - არ გაცემულა
  • სოლო-სიმღერა - გიორგი გაგნიძე (ბარიტონი)
  • სიმებიანი საკრავები - ირმა ერისთავი (ალტი)
  • ჩასაბერი საკრავები - გიორგი კვირიკაშვილი (ტრომბონი)

საუკეთესო კონკურსგარეშე მონაწილეებად გამოცხადდნენ:

  • ფორტეპიანო - მამიკონ ნახაპეტოვი
  • სიმებიანი საკრავები - ნათია მდინარაძე (ვიოლინო)
  • ჩასაბერი საკრავები - ალექსანდრე ჭაუჭიძე (ფლეიტა)

საუკეთესო კონცერტმაისტერები:

  • თემურ ელიავა
  • ლანა გულდედავა 
  • ნანა ლესელიძე

ფორტეპიანო:

  1. მარინე მდივანი (თავმჯდომარე; კანადა) 
  2. თენგიზ ამირეჯიბი 
  3. ნოდარ გაბუნია
  4. რევაზ თავაძე 
  5. ედიშერ რუსიშვილი

სოლო-სიმღერა:

  1. ჩავდარ გაჯიევი (თავმჯდომარე; ბულგარეთი) 
  2. მედეა ამირანაშვილი 
  3. ნოდარ ანდღულაძე 
  4. ლამარა ჭყონია
  5. თამაზ ჯაფარიძე

სიმებიანი საკრავები:

  1. მარინე იაშვილი (თავმჯდომარე; რუსეთი)
  2. თამარ გაბარაშვილი 
  3. ბიძინა კვერნაძე 
  4. ბორის ჭიაურელი 
  5. გივი ხატიაშვილი  

ჩასაბერი საკრავები:

  1. ალექსანდრ კორნეევი (თავმჯდომარე; რუსეთი)
  2. გიორგი ბერიძე 
  3. ალექსანდრ ტახმანოვი (რუსეთი) 
  4. რამაზ ქარუხნიშვილი 
  5. ზაქარია ხუროძე

კონკურსგარეშე მონაწილეთა ჟიური:
ფორტეპიანო:

  1. რევაზ ტაკიძე (თავმჯდომარე)
  2. ნანა დიმიტრიადი
  3. ციცინო თოდუა
  4. სვეტლანა ქეცბა 
  5. ირინე ხერჟი