საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა მეშვიდე კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა). საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა I კონკურსი ჩატარდა 1995 წლის 21-31 ოქტომბერს, თბილისში. 

  1. ქ. თბილისის მერია
  2. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  3. ე. შევარდნაძის ფონდი „დემოკრატია და აღორძინება“
  4. ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“
  5. „ გაერთიანებული ქართული ბანკის“ აჭარის რეგიონალური ბანკი
  6. კორპორაცია „ივერია - პლუსი“ 
  7. შპს. „ოქსინო“
  8. შპს. „სამება“
  9. ს.ს. „ამალთეა“
  10. პურპროდუქტების სახ. სააქციო-კომერციული კორპორაცია
  11. ს.ს. თბილმარგარინმრეწვი
  12. შპს. „კლასიკა“
  13. ასოციაცია „მოწამეთა“
  14. კონსერვატორიის დიდი დარბაზი

 

ფორტეპიანო

I პრემია - ნატო წვერიკმაზაშვილი (წვერელი)

II პრემია - ქეთევან ბადრიძე 

III პრემია - არ გაიცა

 

 

სოლო სიმღერა

I პრემია - ნატალია ვოლჩენკო (მეცო-სოპრანო)

II პრემია - ლაშა ნიქაბაძე (ტენორი)

III პრემია - გიორგი გაგნიძე (ბარიტონი)

 

 

სიმებიანი საკრავები 

I პრემია - არ გაიცა

II პრემია არ გაიცა

III პრემია - ირმა ერისთავი (ალტი)

 

 

ჩასაბერი საკრავები

 I პრემია - დავით ჭუმბურიძე (ჰობოი)

II პრემია - დავით ოძელაშვილი (ფლეიტა)

III პრემია - გიორგი კვირიკაშვილი (ტრომბონი)

 

 

ფინალურ ტურში გასულ დანარჩენ მონაწილეებს გადაეცათ დიპლომები და ფულადი პრემია

100-100 აშშ დოლარი:

 

ფორტეპიანო                     თამარ სანიკიძე, მარინა ნადირაძე, ანი ტაკიძე, ნინო ბაბუციძე.

სოლო-სიმღერა                 ირინე რატიანი (სოპრანო), ეკატერინე  პავლიაშვილი (მეცო-სოპრანო), ვლადიმერ ლორთქიფანიძე (ტენორი)

სიმებიანი საკრავები         ვიქტორია ბლაჟინა (ვიოლინო), ლელა  მჭედლიძე (ვიოლინო), ნატალია  ხელაშვილი (ვიოლინო)

ჩასაბერი საკრავები           კახა ჯაგაშვილი (კლარნეტი), თეიმურაზ ბუხნიკაშვილი (ფაგოტი), ლელა  მუნჯიშვილი (ფლეიტა)

                                                  

 

საუკეთესო კონცერტმაისტერებს  გადაეცათ დიპლომი და ფულადი პრემია 100-100 აშშ დოლარი:  

 თემურ ელიავა (სოლო სიმღერა), ლანა გულდედავა (ჩასაბერი საკრავები),

ნანა ლესელიძე (სიმებიანი საკრავები)

 

 

კონკურსის სპეციალური პრიზები და პრემიები:

 

გერმანიის ქ.ნოიბურგის ანსამბლი „დელ არტე“-ს პრიზი - „არტისტიზმისათვის“ - მარინა ნადირაძე (ფორტეპიანო); ეკატერინე პავლიაშვილი (მეცო-სოპრანო); დავით ოძელაშვილი ( ფლეიტა); ნათია მდინარაძე (ვიოლინო/კონკურსგარეშე);

გერმანიის საელჩოს პრემია -„ოსტატობისათვის“ - ნინო გურევიჩი (ფორტეპიანო);

საქართველოს კომპოზიტორთა და მუსიკისმცოდნეთა კავშირის პრემია – „ქართველი კომპოზიტორის ნაწარმოების საუკეთესო შესრულებისათვის“ - მალხაზ ხუროშვილი (კლარნეტი); ლაშა ნიქაბაძე

(ტენორი); გიორგი შავგულიძე (ფორტეპიანო); ნატალია ხელაშვილი (ვიოლინო);

რუსეთის საელჩოს პრემია – „ხალხური სიმღერის საუკეთესო შესრულებისათვის“ - ლეგი იმედაშვილი (ბანი);

თბილისის ოპერისა და ბალეტის აკადემიური თეატრის პრემია – „დიდი საოპერო არიის საუკეთესო შესრულებისათვის“  - ნატალია ვოლჩენკო (მეცო-სოპრანო);

სოლო-სიმღერის ჟიურის თავმჯდომარის პრემია – დიანა ფანჯავიძე (სოპრანო); ნატალია ვოლჩენკო (მეცო-სოპრანო);

ახალგაზრდა მუსიკოს-შემსრულებელთა დახმარების ფონდი „SOLO” – „მსმენელის სიმპათია“- ქეთევან ბადრიძე (ფორტეპიანო);

საფრანგეთის საელჩოსა და „აღმშენებლობის ფინანსირების კორპორაციის“ პრემია – „ნორჩი ვირტუოზი“  - ალექსანდრე ჭაუჭიძე (ფლეიტა);     

სადაზღვევო კომპანია  „ალდაგი“ - ს სპეციალური პრიზი  -„მუსიკოსების ჯანმრთელობის დაზღვევა საზღვარგარეთ“ - პირველი პრემიის მფლობელებს.

 

 

საუკეთესო კონკურსგარეშე მონაწილეებმა მოიპოვეს:

 

სასტუმრო  „მეტეხის“  პრიზი – აუდიო მაგნიტოფონი - საუკეთესო კონკურსგარეშე პიანისტს - მამიკონ ნახაპეტოვი (ფორტეპიანო);

ე.შევარდნაძის ფონდის „ დემოკრატია და აღორძინება“ პრემია – „მომავლის მუსიკოსი“  - ნათია მდინარაძე ( ვიოლინო/კონკურსგარეშე)

სადაზღვევო კომპანია  „ალდაგი“ - ს სპეციალური პრიზი  -„მუსიკოსების ჯანმრთელობის დაზღვევა საზღვარგარეთ“ - პირველი პრემიის მფლობელებს.

ფორტეპიანო:

  1. მარინე მდივანი (თავმჯდომარე; კანადა) 
  2. თენგიზ ამირეჯიბი 
  3. ნოდარ გაბუნია
  4. რევაზ თავაძე 
  5. ედიშერ რუსიშვილი

სოლო-სიმღერა:

  1. ჩავდარ გაჯიევი (თავმჯდომარე; ბულგარეთი) 
  2. მედეა ამირანაშვილი 
  3. ნოდარ ანდღულაძე 
  4. ლამარა ჭყონია
  5. თამაზ ჯაფარიძე

სიმებიანი საკრავები:

  1. მარინე იაშვილი (თავმჯდომარე; რუსეთი)
  2. თამარ გაბარაშვილი 
  3. ბიძინა კვერნაძე 
  4. ბორის ჭიაურელი 
  5. გივი ხატიაშვილი  

ჩასაბერი საკრავები:

  1. ალექსანდრ კორნეევი (თავმჯდომარე; რუსეთი)
  2. გიორგი ბერიძე 
  3. ალექსანდრ ტახმანოვი (რუსეთი) 
  4. რამაზ ქარუხნიშვილი 
  5. ზაქარია ხუროძე

კონკურსგარეშე მონაწილეთა ჟიური:
ფორტეპიანო:

  1. რევაზ ტაკიძე (თავმჯდომარე)
  2. ნანა დიმიტრიადი
  3. ციცინო თოდუა
  4. სვეტლანა ქეცბა 
  5. ირინე ხერჟი