საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა მეშვიდე კონკურსი

კონკურსი დაარსდა 1995 წელს. კონკურსის დამფუძნებლები არიან: "საქართველოს მუსიკალური კონკურსების ფონდი", ქ. თბილისის მერია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; კონკურსის გენერალური სპონსორია “თიბისი ბანკი”. საქართველოს მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი ტარდება 4 წელიწადში ერთხელ, სამ ტურად, შემდეგი ოთხი სპეციალობით: ფორტეპიანო, სოლო-სიმღერა, სიმებიანი საკრავები, ჩასაბერი საკრავები. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს 16–30 წლის ჩათვლით.  კონკურსი ითვალისწინებს, აგრეთვე, 16 წლამდე ასაკის განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოვებული კონკურსგარეშე მონაწილეთა მოსმენასაც ზემოთაღნიშნულ სპეციალობებში  (გარდა სოლო სიმღერისა).  საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა II კონკურსი ჩატარდა 1999 წლის 18-30 აპრილს, თბილისში. 

 

  1. ქ. თბილისის მერია
  2. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
  3. ე. შევარდნაძის ფონდი „დემოკრატია და აღორძინება“
  4. თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახელობის  სახელმწიფო კონსერვატორია
  5. კონსერვატორიის დიდი დარბაზი
  6. შპს. „კლასიკა“
  7. ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“
  8. საქართველოს პარლამენტის მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი
  9. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
  10. თბილისის მუსიკალური ცენტრი
  11. საქართველოს კომპოზიტორთა კავშირი
  12. დავით ანდღულაძის ფონდი
  13. საქართველოს ახალგაზრდა მუსიკოს-შემსრულებელთა დახმარების ფონდი „SOLO“
  14. ფირმა KMT (ქუთაისი)
  15. საქართველოს პროფესიონალ მუსიკოსთა ასოციაცია „აისo“
  16. ს.ს. საგამოფენო ცენტრი “Expo Georgia”
  17. გამომცემლობები „სი-ჯი-ეს“ და „დობერა“
  18. გერმანიის, რუსეთისა და ჩინეთის საელჩოები საქართველოში

ფორტეპიანო

I პრემია - არ გაიცა

II პრემია - მამიკონ  ნახაპეტოვი

III პრემია - თამარ კორძაძე

 

 

სოლო სიმღერა

I პრემია - ირმა გიგოლაშვილი (სოპრანო)

II პრემია - ელისაბედ მარტიროსიანი (სოპრანო)

III პრემია - მიხეილ კოლელიშვილი  (ბანი)

 

 

სიმებიანი საკრავები 

I პრემია - არ გაიცა

II პრემია - ნათია მდინარაძე (ვიოლინო)

III პრემია - ალექსანდრე თიგიშვილი (ვიოლინო)

 

 

ჩასაბერი საკრავები

 I პრემია - თეიმურაზ ბუხნიკაშვილი (ფაგოტი)

II პრემია - ნატალია ლომინაძე (ფლეიტა)

III პრემია - ლელა  მუნჯიშვილი (ფლეიტა)

 

ფინალურ ტურში გასულ დანარჩენ მონაწილეებს გადაეცათ დიპლომები და ფულადი პრემია

100-100 აშშ დოლარი:

 

ფორტეპიანო                    პელაგეა მაჩაბელი, თინათინ კიკნაძე

სოლო-სიმღერა                  მიშელინა ქობალიანი (სოპრანო), ირმა ბერძენიშვილი (სოპრანო), ანა კიკნაძე (მეცო-სოპრანო), სულხან გველესიანი (ბარიტონი), ვლადიმერ ლორთქიფანიძე (ტენორი), 

სიმებიანი საკრავები         ანა კალანდარიშვილი (ვიოლინო), დიმიტრი გაგულიძე (კონტრაბასი),

                                           მირიან ედილაშვილი (ალტი), მიხეილ ქართველიშვილი (კონტრაბასი)

ჩასაბერი საკრავები            დავით შამანაური (საყვირი), შოთა გოგოძე (კლარნეტი), ნიკოლოზ ჩარკვიანი (ჰობოი).

 

საუკეთესო კონცერტმაისტერებს გადაეცათ დიპლომი და ფულადი პრემია 100-100 აშშ დოლარი:

თემურ ელიავა (სოლო სიმღერა)  მალხაზ ამყოლაძე (ჩასაბერი საკრავები),

 ნანა ლესელიძე (სიმებიანი საკრავები)  თეონა მიქელაძე (ჩასაბერი საკრავები)

 

 

კონკურსის სპეციალური პრემიები და პრიზები:

 

კულტურის სამინისტროს პრიზი - `მომავლის მუსიკოსი~ - გიორგი ქადაგიშვილის გრაფიკული კომპოზიცია `ხელოვნება~ - ხოსროშვილი ანა (ვიოლინო)

კომპოზიტორთა კავშირის პრიზი - `ქართველი კომპოზიტორის ნაწარმოების საუკეთესო შესრულებისათვის~ - კომპაქტდისკი კონკურსზე შესრულებული ქართველი კომპოზიტორების ნაწარმოებებითფერიდე ჯინჯიხაძე (სოპრანო), მაკა ბორჩაშვილი (ფორტეპიანო), ანა კალანდარიშვილი (ვიოლინო), ნატალია ლომინაძე (ფლეიტა);

კონსერვატორიის დიდი დარბაზის პრიზი – ლაურეატების კონცერტი დიდ დარბაზში

ფირმა `KMT~ (ქუთაისი) პრიზი – ლაურეატების კონცერტი ქუთაისში

დავით ანდღულაძის სახელობის ფონდის პრიზი - `მაღალი ვოკალური კულტურისათვის~ მიშელინა ქობალიანი (სოპრანო);

საქართველოს პროფესიონალ მუსიკოსთა ასოციაცია `აისი~ - `ახალგაზრდა პერსპექტიულ ფინალისტს~ ელისაბედ მარტიროსიანი (სოპრანო);

ახალგაზრდა მუსიკოს-შემსრულებელთა დახმარების ფონდი `SOLO~ - თეიმურაზ ბუხნიკაშვილი  (ფაგოტი);

ქ-ნი ვანდა შიუკაშვილის პრემია - `საშემსრულებლო ოსტატობისათვის~ - პელაგეა მაჩაბელი (ფორეტპიანო);

საქართველოს რადიოს მუსიკალური რედაქციის პრიზი -  `კლასიკური სონატის საინტერესო ინტერპრეტაციისათვის II ტურში~ - მეგი მომცელიძე (ფორტეპიანო);

 

 

საუკეთესო კონკურსგარეშე მონაწილეებმა მოიპოვეს:

 

ჩინეთის საელჩოს პრიზი - `მომავლის მუსიკოსი~ -  ალექსანდრე ვასაძე (ფორტეპიანო, IV კლასი, თბილისი);

გერმანიის საელჩოს პრიზი - `მომავლის მუსიკოსი~ - ანა ხოსროშვილი (ვიოლინო, VIII კლასი, თბილისი);

გამოფენათა ცენტრი `ექსპო ჯორჯიას~ პრიზი - `მომავლის მუსიკოსი~ - ალექსანდრე ვასაძე (ფორტეპიანო, IV კლასი, თბილისი).

 

 

ფორტეპიანო

  1. ვლადიმერ ტროპი (თავმჯდომარე; რუსეთი)
  2. ბიძინა კვერნაძე
  3. ვილი სარქისიანი (სომხეთი)
  4. ლეილა შინჯიაშვილი
  5. ნუცა ჭირაქაძე.

 სოლო-სიმღერა

  1. ვლადისლავ პიავკო (თავმჯდომარე; რუსეთი)
  2. თამარ გურგენიძე 
  3. ზაქარია ხუროძე
  4. ნუნუ გაბუნია 
  5. ნანა დიმიტრიადი

სიმებიანი საკრავები

  1. კონსტანტინე ვარდელი (თავმჯდომარე) 
  2. ვაჟა აზარაშვილი 
  3. ავთანდილ მამაცაშვილი
  4. ნოდარ ჟვანია 
  5. ოთარ ჩუბინიშვილი

ჩასაბერი საკრავები

  1. ჯანსუღ კახიძე (თავმჯდომარე) 
  2. ლაშა იშხნელი, იოსებ კეჭაყმაძე 
  3. აიკაზ მესიანიანი (სომხეთი) 
  4. გიორგი ქობულაშვილი

კონკურსგარეშე მონაწილეთა ჟიური:
   ფორტეპიანო

  1. ნოდარ ნაკაიძე (თავმჯდომარე),
  2. ქეთევან ბადრიძე 
  3. სვეტლანა კორსანტია 
  4. ქეთევან ჩხიკვიშვილი,
  5. ნანა ჯანდიერი.